Image-empty-state.png

Zeynep Fırat

Üye

Zeynep Fırat Ankara’da doğdu. 2007 yılında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Biyoloji Lisans ve eş zamanlı olarak Kimya Lisans Programını bitirdi. Yine aynı Üniversitede, 2008 yılında Biyoloji Öğretmenliği alanında Tezsiz Yüksek Lisansını, 2010 yılında da Kimya Anabilim Dalında Tezli Yüksek Lisansını tamamladı. 2016 yılında Anadolu Üniversitesi Heykel Anasanat Dalı Tezli Yüksek Lisans Programını kazanarak bir yıl boyunca Bilimsel Hazırlık Programı kapsamında Heykel Bölümü derslerine devam etti.
2004 yılında EFSAD Temel Fotoğrafçılık Eğitimi, 2020 yılında AFSAD aracılığıyla senarist Hazel Sevim Ünsal’dan senaryo dersleri aldı. Aynı senaristten geliştirilmiş senaryo eğitimi almaya devam etmektedir.
2020 yılında “Entropi” adını verdiği ilk kişisel resim sergisini izleyiciyle buluşturan Fırat, ulusal ve uluslararası karma sergilere de katıldı. Eserleri, 2016 yılında Anadolu Üniversitesinde düzenlenen “21x21 Eserler Sergisi”nde ve “1. Genç Sanatçılar” karma resim sergisinde, 2017 yılında Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezinde düzenlenen “30x30 Eserler Sergisi”nde ve 2021 yılında ArtAnkara 7. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nda yer aldı.
Anadolu Üniversitesi, Farmakognozi Anabilim Dalında doktora programına devam eden Fırat, 2011 yılından beri aynı üniversitede Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır.